5 кроків для того, щоб запобігти фузаріозу колоса

07.04.2018

 

5 кроків для того, щоб запобігти фузаріозу колоса

Фузаріоз колоса є одним з найсерйозніших захворювань зернових культур, через якого агрономи мають головний біль і шукати шляхи позбутися від цієї проблеми. Що ж допоможе в боротьбі з цією хворобою?

В останні кілька років весняні дощі йдуть дуже нерівномірно: протягом всього двох-трьох весняних днів може випасти місячна, а то і двомісячна норма опадів. Дуже часто опади збігаються з періодом перед фазою цвітіння озимої пшениці.

Помірне тепло, висока вологість грунту і повітря сприяють швидкому зростанню і розвитку зернових культур. Але саме такі погодні умови і завдають шкоди, стимулюючи розвиток грибкових захворювань. Зокрема, підвищується ризик ураження культур фузаріозом колоса, який може зробити непридатною для харчового і господарського використання мети партії зерна.

Можливі наслідки

Поразка фузаріозом дуже негативно позначається як на врожайності культури, так і на якості зібраного врожаю. Грибкове захворювання призводить не тільки до втрати маси зерен, але і до зниження основних властивостей клейковини (еластичності і здатності до набухання). Крім того, значно знижується схожість зерна, в багатьох випадках зародок стає нежиттєздатним чи може дати тільки слабкі, уражені кореневою гниллю сходи.
 

У разі виявлення в партії зерна близько 10% ураженого фузаріозом насіння ця партія вважається непридатною для насіннєвого використання. Якщо ж в партії виявлено мікотоксини в кількості 1 мг на кожний кілограм зерна, вона стає непридатною також для харчових і кормових цілей. Навіть після кількох термічних обробок мікотоксини здатні привести до тяжких отруєнь людей і тварин. Не дивно, що при найменшій підозрі на ураження зерна фузаріозом колоса експорт для нього буде закритий.

 У пошуках винного

Не тільки підвищена вологість призводить до розвитку грибкових захворювань зернових культур. Є й інші чинники, які обов'язково потрібно враховувати. Однією з головних причин появи фузаріозу колоса є «небажаний» попередник. Такими попередниками вважаються зернові колосові культури і кукурудза. Рослинні залишки, які залишаються на полях, є джерелом інфекції. Висока вологість займає «почесне» друге місце в списку причин. Вона призводить до активного розвитку патогенних грибів, а дощі можуть поширювати інфекції.
Також факторами, які викликають розвиток фузаріозу колоса, є система обробітку грунту, недостатня стійкість сортів до захворювання, загальний стан рослин і спосіб збирання врожаю. Поодинці ці фактори не уявляють критичної загрози, а ось в сукупності можуть привести до фактичної втрати доходів від отриманого врожаю.

Які заходи будуть дієвими?

Використання стійких сортів до фузаріозу. Більш стійкими в цьому випадку вважаються високорослі і безості сорти пшениці, високорослі остисті сорти ячменю.

Формування оптимальної густоти посівів.

Збалансоване внесення мінеральних добрив.

Видалення рослинних залишків, якщо попередниками посіву були колосові зернові чи кукурудза. Ефективним вирішенням в цьому випадку буде використання деструкторов (препарати, які прискорюють розкладання стерні).

Своєчасний обробку фунгіцидами. Проводиться перед посівом (протруювання насіння безпосередньо перед посівом) і під час цвітіння культури.

Найбільш ефективними проти фузаріозу показали себе препарати на основі тебуконазолу. Також досить ефективні і інші діючі речовини класу триазола. Але всі вони, на жаль, не можуть дати 100% контролю, їх ефективність на рівні 50-60%. Ефективність обробок на 10-15% можна збільшити застосуванням повних норм препаратів в комплексі з прилипач (поверхнево-активні речовини, сурфактанти).

Головні умови підвищення ефективності фунгіцидної обробки - своєчасність (проведення на початку фази цвітіння), використання повної норми препарату, застосування прилипачів. Якщо ж погодні умови не дають провести такий обробку вчасно, краще застосувати його пізніше, в фазі молочної стиглості зерна, чому не проводити взагалі.