Застосування стимуляторів росту рослин

25.07.2016

 

Сучасні садівники вже не можуть представити свою діяльність без використання додаткових стимулюючих зростання речовин, які останнім часом набувають особливої популярності. І справа не тільки у прискореному темпі дозрівання, але і в якості одержуваної продукції. В наші дні застосування стимуляторів росту рослин настільки поширене, що кожен поважаючий себе дачник або фермер чув про їх унікальні властивості. Давайте спробуємо розібратися, наскільки вони корисні і як впливають на процвітання рослин.

Стимулятори росту рослин

Навіщо потрібні стимулятори росту

Будь-яка рослина, зокрема культурного походження, має свій певний набір низькомолекулярних органічних речовин, які виробляє рослина. Вони визначають процес його життєдіяльності (наукова назва — фітогормони). Наприклад, гіберелін — один з відомих гормонів, відповідальний за цвітіння і розвиток плодів рослин. Або цитокинин — фитогормон, стимулюючий зростання важливих вегетативних органів, наприклад, пагонів і згодом — нирок.

Вчені змогли виявити основні гормони рослин, що призвело до істотних змін в аграрній галузі. За допомогою спеціальних речовин, які можуть служити, як аналоги фитогормональной системи рослини, обробляють рослини, сприяючи їх активного росту. Ці речовини називають стимуляторами росту.

Помітні результати дають тільки кращі стимулятори росту рослин. Перерахуємо основні їх властивості:

 • збільшують темп зростання (пряме призначення);
 • допомагають пережити пересадку;
 • збільшують відсоток схожості;
 • підсилюють коренеутворення;
 • покращують якості вихідного плоду;
 • підвищують стійкість до поганих умов зростання;
 • стимулюють проростання насіння.

Щодо останнього пункту — все досить неоднозначно. Більшість препаратів ніяк не впливають на цей фактор, а деякі, навпаки, затримують природне проростання. Стимуляція передчасного проростання насіння під силу тільки самим якісним речовин. Тому більшість дачників воліє користуватися старим перевіреним способом обробки — зволоженням і теплом.

Як виготовляють стимулятори

Дивовижні речовини, які давно встигли полюбитися власникам промислових агросектору і просто звичайним дачниками. Їх унікальні властивості швидко охопили весь світ. І тепер жодна серйозна організація з вирощування культурних рослин не обходиться без них. Але звідки отримують стимулятори росту? Це питання хвилює багатьох.

На сьогоднішній день відомий один, найбільш популярний метод виготовлення препаратів, які позитивно впливають на їх якість рослин і стимулюючих їх активний ріст. Це використання природних донорів для отримання спеціальних речовин: гриби, водорості, торф, вугілля і деякі бактерії. 

Робота стимуляторів росту

Від того, яка речовина буде застосовано, залежать подальші результати. Оскільки фітогормони здобуті синтезованим способом, їх робота може відбитися на будь-якому етапі життя рослини. Крім усього, необхідно чітко дотримуватися інструкції і пофазно використовувати речовини, щоб досягти бажаного результату, так як неправильна або несвоєчасна дозування може дати слабкі або непомітні результати.

Однак ці речовини завжди приносять користь. Для отримання максимального результату деякі садівники вдаються до дворазового застосування стимуляторів росту рослин. Інструкція підкаже, як приготувати правильну порцію речовини, яка сприятиме позитивним змінам. Нехтувати нею не варто, інакше вас чекають тільки збитки від витрачених коштів на препарати.

Поширені регулятори росту

Нижче будуть перераховані перевірені стимулятори, які дуже популярні серед дачників і, взагалі, будь-яких людей, що займаються вирощуванням розсади та інших рослин. Зазначені препарати при правильному застосуванні дозволять виростити якісний урожай або красиву, високу і яскраву зелень.

 Перерахуємо основні, найбільш розповсюджені речовини:

 • «Альбіт»;
 • «Циркон»;
 • «Бутон»;
 • «Зав'язь»;
 • «Гетероауксин»;
 • «Гіберелін»;
 • «Епін».

І це не весь список популярних регуляторів росту рослин. Так як він може тривати до безкінечності, тут були перераховані деякі з тих, які застосовуються повсюдно.

«Циркон» і «Альбіт»

Головні речовини, які дозволяють посилити схожість і збільшити швидкість проростання насіння. Сприяють поліпшенню коренеутворення, підвищують імунітет рослини до інфекцій. Правильна обробка насіння дозволить значно збільшити відсоток проявилися сходів.

«Епін» і «Епін-Екстра»

Обидва препарати призначені для підвищення стійкості до поганих умов проростання. Використовуються при посухи, заморозках та інших стресових ситуаціях для рослин. Класифікація стимуляторів росту рослин ділить їх на п'ять видів: ауксини, цитокініни, етилен, гібереліни і інгібітори росту, однак більшість з препаратів дублюють властивості інших, тому можуть застосовуватися відразу в декількох областях. Приміром, той же «Альбін», крім перерахованих властивостей може також використовуватися, як захисний засіб від несприятливих обстановок.

«Гіберелін»

Часто застосовується власниками великих картопляних ділянок. Дозволяє зняти спокій ростових пагонів (нирок). Застосовується при вирощуванні культур, у яких бульби і коренеплоди мають паросткові нирки.

«Гетероауксин»

В довідниках також відомий, як индолилуксусная кислота. Використовується для розсади, саджанців, цибулин і живців, покращує приживлюваність. Надає позитивний вплив на коренеутворення у рослини. Як і «Циркон», може використовуватися для обробки насіння, щоб кількість проростання збільшувалася.

«Зав'язь» і «Бутон»

Головні препарати для стимуляції росту квітучих рослин. Використовують у випадках, коли необхідно збільшити швидкість цвітіння або дозрівання плоду.

Існує також окремий клас ЕМ-біопрепаратів, таких як «ЕМ-1», «Фитостим», «Стімулін» чи «Байкал».

Вони не поступаються по ефективності іншим, але можуть бути застосовані лише у випадку, коли рослина повністю позбавлене пестицидів, поливу водою, мінеральних добрив. Їх застосування ефективно лише в тому випадку, якщо використовується велика кількість поверхневої мульчі з соломи, компосту або перегною.

Які стимулятори росту рослин краще — визначити складно, однак можна відзначити ті, які найчастіше застосовуються в аграрній середовищі досвідченими садівниками і городниками. Єдине правило — купуйте відомі марки в спеціалізованих магазинах